Polish English German

Częstą wirusową chorobą skóry są różnego rodzaju brodawki. Można się ich nabawić na basenie, w saunie, w salach sportowych, a nawet przez podanie ręki na przywitanie. Najczęściej pojawiają się brodawki pospolite, zwane kurzajkami. Wywołują je wirusy z grupy ospy, które wnikają głęboko do wnętrza naskórka na skutek drapania. Kurzajki przeważnie znikają samoczynnie po 6-12 miesiącach, ale należy je leczyć, gdyż mają zwyczaj rozprzestrzeniania się, są zakaźne i bolesne.
Brodawki rozległe leczy się preparatami kwasu retinolowego. Brodawki na rękach i stopach usuwa się najczęściej płynnym azotem o temperaturze -195 stopni C. Inne postępowanie może pozostawić blizny. Nigdy nie należy ich ścinać nożyczkami czy obgryzać, gdyż w ten sposób ułatwia się ich przenoszenie.

Objawy:

 • Rogowate grudki w kolorze skóry, cechujące się szorstką powierzchnią i mogące pojawić się w każdym miejscy ciała.
 • Brodawki nie bolą, mogą jednak powodować ból, zależnie od umiejscowienia, np. na podeszwie.

Przyczyny:

 • Brodawki to choroba wirusowa. Mogą więc przenosić się przez bezpośrednią styczność skóry zakażonej ze skórą zdrową, istnieje również możliwość zakażenia się brodawkami w basenach i na salach gimnastycznych.
 • Przeciętny czas od zakażenia do pojawienia się brodawki (okres wylęgania) wynosi trzy do czterech miesięcy.

Zalecenia:

 • Brodawki nie są schorzeniem groźnym dla życia, ponieważ jednak mogą rozprzestrzeniać się na całym ciele, często wpływają negatywnie na wygląd i samopoczucie osoby, która na nie cierpi. Aby uniknąć zakażenia, należy unikać bezpośredniej styczności z osobą dotkniętą brodawkami.
 • Większość wykwitów znika bez leczenia w ciągu kilku miesięcy. Zaleca się naklejanie na brodawki plastrów, zawierających kwas salicylowy. Zmiękczoną zrogowaciałą warstwę skóry zdejmuje się wielokrotnie nożyczkami, pilnikiem itp. Przylepiec zmienia się co trzy dni do momentu, kiedy brodawka stanie się biała. Postępowanie to może trwać do trzech miesięcy. Należy zaznaczyć, że takie leczenie nie zapobiega ponownemu pojawieniu się brodawek.

Do lekarza trzeba się zgłosić:

 1. przy dużej liczbie brodawek,
 2. przy oszpeceniu,
 3. przy brodawkach umiejscowionych na prąciu i wargach sromowych,
 4. gdy pacjent ma ponad 45 lat, aby wykluczyć raka skóry,
 5. gdy domowe sposoby okazują się bezskuteczne.
 • Jeśli leczenie farmakologiczne nie pomaga, można brodawkę usunąć chirurgicznie.
Data dodania: 
09/09/2015