Polish English German

Czyrak to najczęściej zakażenie mieszka włosowego i jego otoczenia. Bolesny naciek zapalny, zwykle w otoczeniu mieszka włosowego, z krostą przywłosową na szczycie. Stopniowo w centrum wytwarza się czop martwiczy. Zapalenie to rozszerza się na otaczającą tkankę podskórną i skórę tworząc twardy, zaczerwieniony bolesny naciek. Po jego oddzieleniu czyrak opróżnia się z ropy (ustępuje wtedy bolesność), a powstały w ten sposób ubytek powoli wypełnia ziarnina. Niebezpieczny jest czyrak wargi górnej. Czyrak pozostawia bliznę.
Liczne i uporczywe czyraki w różnych częściach ciała określamy jako czyraczność. Czyrak gromadny to karbunkuł - powstaje przez rozprzestrzenianie się procesu ropnego na kilka lub kilkadziesiąt sąsiadujących ze sobą woreczków włosowych (najczęściej na karku, rzadziej na innych owłosionych częściach ciała tj. uda, krocze, pośladki które są narażone na drażnienie odzieżą).
Czyraki nosa i wargi górnej mogą stanowić groźbę dla życia (nie wolno wygniatać). Należy podać ogólnie antybiotyki, najlepiej we wstrzyknięciach. Leczenie czyraka umiejscowionego poza twarzą: antybiotyki nie są konieczne. Czasami konieczne jest chirurgiczne nacięcie.

Objawy:

  • Głęboko osadzony, zapalny i bolesny guz z centralnym ropnym rozmiękaniem, który rozwinął się w wyniku zapalenia gruczołu łojowego włosa.
  • Czyraki powstają u nasady włosa, często w miejscu wzmożonego pocenia się, a także w miejscach narażonych na ocieranie, takich jak: kark, twarz, pachy, pośladki.
  • Gdy chodzi o wyjątkowo duży czyrak lub o kilka czyraków położonych obok siebie, to mówimy o karbunkule. Czyrak na brzegu powieki – to jęczmień.

Przyczyny:

  • Ropne, bakteryjne (gronkowce) zapalenie gruczołu łojowego włosa.

Zalecenia:

  • Zapobieganie jest w pewnej mierze możliwe przez przestrzeganie właściwej higieny ciała.
  • Zarazki mogą być przenoszone z czyraka rękami np. na żywność, gdzie następuje ich rozwój, który może spowodować zatrucie pokarmowe. Osoby cierpiące na czyraka, a zajmujące się przygotowaniem posiłków, powinny przed przystąpieniem do tej czynności starannie myć ręce. Aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzenienia się czyraków na całe ciało, należy zrezygnować z kąpieli w wannie, a korzystać raczej z prysznica. Zaleca się częstą zmianę ręczników.
  • Większość czyraków dojrzewa i pęka w ciągu dwóch tygodni. Można przyspieszyć ten proces przez stosowanie gorących, wilgotnych okładów, zmienianych co kilka godzin. Również i nakładanie maści „wyciągających” może przyspieszyć proces dojrzewania czyraka.
  • Stosowanie antybiotyków jest konieczne tylko wówczas, gdy czyrak lub czyraki mnogie usytuowane są na twarzy lub w nosie, gdy chorobie towarzyszy gorączka, gdy stan zapalny rozprzestrzenia się na sąsiadujące tkanki i gdy powtarzają się stale nawroty choroby.
Data dodania: 
09/09/2015