Polish English German

Istotnym problemem kosmetycznym i estetycznym jest dla wielu kobiet cellulit, czyli lipodystrofia, polegająca na nieprawidłowym rozmieszczeniu podskórnej tkanki tłuszczowej.

W zaburzeniu tym dochodzi do nierównomiernego przerostu zrazików tkanki tłuszczowej, ucisku i włóknienia przegród międzyzrazikowych, zaburzeń mikrokrążenia, nagromadzenia produktów przemiany materii w przestrzeni międzykomórkowej, a z czasem do powstawania stanu zapalnego.

Niezbędna do walki z tym problemem jest odpowiednia dieta uboga w węglowodany i tłuszcze, dostarczanie dużej ilości płynów (które ułatwią eliminację toksyn), witamin, minerałów i antyoksydantów (najlepiej naturalnego pochodzenia -warzywa, owoce). Ponadto w redukcji „pomarańczowej skórki" bardzo przydatna jest aktywność fizyczna. Pomocne będą także zabiegi pielęgnacyjne: peeling całego ciała, który usunie zrogowaciały naskórek oraz ułatwi penetrację kosmetyków nawilżających i antycellulitowych o działaniu poprawiającym mikrokrążenie, uszczelniającym naczynia krwionośne i eliminującym wodę z tkanek.

Poza domową pielęgnacją, możliwe jest wykonanie zabiegów profesjonalnych: mezoterapii (ostrzykiwanie zmienionych tkanek preparatami poprawiającymi mikrokrążenie), mikrodermabrazji czy lipolizy.

Istotną rolę w leczeniu cellulitu odgrywają również suplementy diety zmniejszające wchłanianie tłuszczów, o działaniu antyoksydacyjnym czy poprawiające krążenie krwi.

Monika Katowska Magazyn „Puls Farmacji”

Data dodania: 
09/09/2015