Polish English German

Paciorkowce to rodzaj bakterii w obrębie rodziny Lactobacillaceae. W medycynie najczęściej spotyka się zakażenie Streptococcus pyogenes - paciorkowcem ropnym, Streptococcus viridans - paciorkowcem zieleniącym, Streptococcus faecalis - paciorkowcem kałowym.

Objawy:

  • Pojawienie się zmian ropnych w różnych tkankach organizmu.
  • Paciorkowce wywołują szereg chorób, od niegroźnych, takich jak zapalenie gardła czy angina, poprzez dużo cięższe, jak płonica, róża, zapalenie skóry i ucha środkowego, zapalenie wsierdzia, choroba reumatyczna, aż do toksemii - czyli uogólnionego zatrucia krwi i całego organizmu, które często prowadzi śmierci.
  • Paciorkowce z grupy A, dzięki produkowanym toksynom bakteryjnym, potrafią zainfekować wiele tkanek i mogą powodować ropne zakażenia. Toksyny te, m.in. sterptolizyna, streptokinaza, hialuronidaza czy hemolizyna, niszczą infekowane komórki i tkanki, uszkadzając błony komórkowe i białka przestrzeni międzykomórkowej.

Przyczyny:

  • Zakażenie paciorkowcami, które wytwarzają toksyny: streptolizynę, streptokinazę, hialuronidazę, hemolizynę (alfa i beta).
  • Paciorkowiec zieleniący żyje w jamie ustnej ( flora bakteryjna), w jelicie występują enterokoki, czyli paciorkowce kałowe, które pojawiają się np. podczas leczenia antybiotykami i mogą stać się chorobotwórcze.
  • Do rozwinięcia zakażeń paciorkowcem dochodzi z reguły wtedy, gdy zostanie zniszczona miejscowa obrona skóry. Najczęściej przyczyną zachorowania jest przerwanie ciągłości skóry: skaleczenia, zadrapania, otarcia naskórka. Infekcjom skóry sprzyja także nadmierna jej wilgotność (wywołana nasilonym poceniem), łojotok i nieprawidłowe rogowacenie naskórka.
  • Zakażenie bakteriami z rodzaju paciorkowców u jednych osób powoduje ciężkie ogólne zakażenie, a u innych tylko zapalenie gardła.

Zalecenia:

  • Penicylina pozostaje nadal lekiem powszechnie używanym w leczeniu zakażeń paciorkowcowych. Także antybiotyki cefalosporynowe powodują usunięcie paciorkowca z organizmu. U chorych z nadwrażliwością na penicyliny zalecane jest podanie antybiotyków makrolidowych.
  • Medycyna potrafi sobie poradzić z paciorkowcami występującymi pojedynczo. Przypadki zakażenia organizmu przez kilka szczepów bakterii są znacznie trudniejsze do leczenia i czasem mogą prowadzić do śmierci.
Data dodania: 
09/09/2015